Aastavahetuse ööl pole taevalaotus tavapärane sombune ja tuhmilt pime öine taevas. Lapsed kilkavad: 'Näe, ilutulestik! Hurraa!' Tuhanded inimesed tõstavad oma pilgud kõrgustesse, et sellest värviküllasest tuledemöllust osa saada. Nägudel särab naer ja rõõm. Aga kas seda niigi eredat pillerkaart annaks veel värvilisemaks muuta? Jah, annab, teatame meie. Kasutage selleks pillerkaar- ehk spekterprille, mis hekseldavad ja murravad valgust spetsiaalsete läätsede abil.

Lisaks näete nende prillide abil vikerkaart, vaadates läbi nende prillide ükskõik millise valgusallika suunas. See võib olla küünlaleek või pimeduses peibutav tuluke. Öine linn tuledesäras või kuusepuud ehtivad laternad. Ka küünaldesäras sünnipäevatort näeb läbi nende prillide vaadates veel pidulikum välja! Isegi mobiili kaamera suudab vaadata maailma läbi nende prillide. Siin näete pilti tavalisest valgustist, pildistatud telefonikaamera ja pillerkaareprillide abil.

 Ja siin on vaade õhtusele linnapildile!

Värvide lagunemine

1666. aasta alguses sai Isaac Newton kolmnurkse klaasprisma, mida ta otsustas katsetada. Ta tegi luukidesse õige pisukesed augud, et sealt tungiks läbi hästi kitsad valguskiired. Nende kiirte langemisteele asetas ta prisma, misjärel tekkisid seintele omakorda eredad värvilaigud.


Kas
 teate neid värve? Punane, oranž, kollane, roheline, helesinine, sinine ja lilla.
Värvide, spektrite, nendest tekkivate kõrvalnähtude õppimine ja teaduslike katsete tegemine muutub huvitavamaks, kui kasutada pillerkaarprille. Kui me midagi küsime ja hakkame sellele küsimusele vastust otsima, saame me targemaks.

Meie poest leiate te komplekti, milles on 5 paari prille, lisaks värviküllane kasutusõpetus nii eesti kui ka vene keeles.